NEWS

Tokyo Olympics Women’s Sevens squads

All the 12 teams scheduled to participate in the 2020 Tokyo Olympics have announced their teams ahead of the competition.

The women’s sessions will run from 29 – 31 July 2021. This means the women’s gold medal match will fall on ‘Super Saturday’ – traditionally a highlight of the Games.

After the round-robin Pool stage matches, the top eight finishers head into the quarterfinals while the rest of the teams will head to the placement matches.

After the quarters, winners will head to the semi-finals and a final. The losing semi-finalists will play for the bronze medal.

Pools

A: New Zealand, Russia, Great Britain, Kenya
B: Canada, France, Fiji, Brazil
C: Japan, Australia, USA, China

Pool A

New Zealand Squad: Portia Woodman, Sarah Hirini (capt.), Ruby Tui, Tyla Nathan Wong, Theresa Fitzpatrick, Stacey Fluhler, Michaela Blyde, Alena Saili, Risaleaana Pouri-Lane, Kelly Brazier, Gayle Broughton, Shiray Kaka

Russia Squad: Daria Noritsina, Mariya Pogrebnyak, Daria Shestakova, Alena Tiron , Baizat Khamidova, Iana Danilova, Kristina Seredina, Marina  Kukina, Daria Lushina, Elena Zdrokova, Nadezhda Sozonova, Anna Baranchuk

Great Britain Squad: Celia Quansah, Deborah Fleming, Alex Matthews, Abbie Brown (co-captain), Abi Burton, Holly Aitchison, Natasha Hunt, Megan Jones (co-captain), Helena Rowland, Hannah Smith, Emma Uren, Jasmine Joyce, Lisa Thomson (13th player)

Kenya Lionesses Squad: Philadelphia Olando (Capt.),Sheila Chajira, Stellah Wafula, Christabel Lindo, Leah Wambui, Judith Auma, Vivian Akumu, Sarah Oluche, Grace Adhiambo, Cynthia Atieno, Janet Okello, Sinaida Aura, Diana Awino

Pool B:

Canada Squad: Elissa Alarie, Olivia Apps, Britt Benn, Pamphinette Buisa, Bianca Farella, Julia Greenshields, Ghislaine Landry, Kaili Lukan, Kayla Moleschi, Breanne Nicholas, Karen Paquin, Keyara Wardley, Charity Williams

France squad: Coralie Bertrand, Anne-Cécile Ciofani, Caroline Drouin, Camille Grassineau, Lina Guerin, Fanny Horta, Shannon Izar, Chloé Jacquet, Carla Neisen, Séraphine Okemba, Chloé Pelle, Jade Ulutule, Joanna Grisez, Nassira Konde, Yolaine Yengo

Fiji Squad: Rusila Nagasau (captain), Rejieli Daveua, Sesenieli Donu, Vasiti Solikoviti, Reapi Uluinasau, Tokasa Seniyasi, Viniana Riwai, Ana Naimasi, Aloesi Nakoci, Laisana Likuceva, Roela Radiniyavuna, Lavena Cavuru. Reserves: Lavenia Tinai, Ana Maria Roqica, Rejieli Uluinayau

Brazil Squad: Nicolau, Luiza Gonzalez da Costa, Rafaela Zanellato, Leila Cassia dos Santos, Thalia da Silva Costa, Isadora Cerullo, Aline Ribeiro Furtado, Mariana Fiovaranti, Haline Leme Scatrut, Raquel Kochhann (captain), Bianca dos Santos Silva and Thalita da Silva Costa. The two reserve athletes selected are Eshyllen Coimbra and Gabriela Lima

Pool C

Japan Squad: Mei Ohtani, Marin Kajiki, Mifuyu Koide, Mayu Shimizu (co-captain), Miyu Shirako, Honoka Tsutsumi, Hana Nagata, Bativakalolo Raichelmiyo (co-captain), Wakaba Hara, Yume Hirano, Haruka Hirotsu, Rinka Matsuda

Australia Squad: Shannon Parry (co-capt.), Sharni Williams (co-capt.), Faith Nathan, Dominique Du Toit, Emma Tonegato, Evania Pelite, Charlotte Caslick, Madison Ashby, Tia Hinds, Sariah Paki, Demi Hayes, Maddison Levi

USA Squad: Kayla Canett-Oca, Lauren Doyle, Cheta Emba, Abby Gustaitis (co-captain), Nicole Heavirland, Alev Kelter, Kristi Kirshe, Ilona Maher, Jordan Matyas, Ariana Ramsey, Naya Tapper, Kristen Thomas (co-captain), Nia Toliver (13th player), Kasey McCravey (travelling reserve), Nana Fa’avesi (travelling reserve)

China Squad: Tang Minglin, Ruan Hongting, Wu Juan, Wang Wanyu, Liu Xiaoqian, Yan Meiling, Xu Xiaoyan, Yu Xiaoming, Yu Liping, Yang Min (captain), Chen Keyi, Yang Feifei, Gu Yaoyao 

Most Popular

To Top
Tables